Upstored

Upstored yeni keşfettiğim bir B2B (business-to-business) sitesi. B2B siteleri, şirketlere karşılıklı ürün tedariği sağlanan pazarlardır. Bu sebeple genelde toptan satışlar yapılır, zaten bu sitelerdeki çoğu ürün son kullanıcıya hitap etmez, ürünlerin son hallerine B2C sitelerde (business-to-consumer yani işletmeden tüketiciye) daha çok rastlanır. B2B sitelere örnek olarak Alibaba.com’u, B2C sitelerin en bilineni olarak ise Amazon.com ve eBay’i (bizde Gittigidiyor) örnek verebiliriz.

upstored 1

Upstored’un arayüzünün aşırı sade olması da dikkatimi çeken unsurlardan. Upstored’da kullanıcılar Facebook profili oluşturur gibi firma profilleri oluşturulabiliyor. Firmaların listelediği ürünleri “beğenebiliyorsunuz” (like vererek), firmaları takip edip yeni ürünler hakkında bilgi sahibi olabiliyorsunuz. FOB fiyatları zaten yazılmış.

upstored 4
upstored 3

upstored 2

Söz konusu maliyetler olunca Çinliler hemen damlamış hatta Upstored’u işgal etmiş. Çinliler’in Upstored’u Türk kullanıcılardan önce keşfetmesine şaşırmadım tabi. (Evet, her ne kadar yabancıymış gibi görünse de Upstored Türk Malı.) Küresel pazarda yer alan ve yerel unsurlardan sıyrılmış bir site örneği ver deseler, Upstored derim.

Upstored bütün bu B2B deryası içinde farklı arayüzüyle faaliyet gösteren bir Türk girişimi. Türk e-ticaret profesyonelleri de Upstored’u kullansın, kullandırsın derim. Elin Alibaba’sı kazanacağına benim milletim kazansın, Upstored kazansın.

Bir cevap yazın