TRT Arşiv Açıldı

Gerçek anlamda Türkiye’nin en eski görsel (ve işitsel) hafızası olma özelliği taşıyan TRT’nin, 2014’ün Haziran ayında temellerini atarak son kullanıcılar için hazırladığı TRT Arşiv sitesi 31.3.2017 Cuma günü itibariyle kullanıma açıldı. Tabi “son kullanıcılar için” diye ayrım yapmak lazım çünkü bir de profesyonel kullanım için eskiden beri faaliyet gösteren TRT Arşiv Dairesi Başkanlığı var. Bu ikisini karıştırmayalım.

Profesyonel Olunca Ne Oluyordu?

Profesyonel kullanım için TRT Arşiv Dairesi Başkanlığı’na dilekçeyle, faksla ya da e-posta ile talep göndermelisiniz. Talep ettiğiniz ürünün süresi, içeriği, telif durumları, hangi formatta ve ne amaçla kullanılabileceği, TRT’nin satış usul, esas ve yönetmeliğine göre şekilleniyor. Talep ettiğiniz ürün için TRT size tarifeler doğrultusunda bir tutar çıkartıyor. TRT Ödeme Bürosu hesabına ücreti yatırdığınızda size bir taahhütname gönderiyorlar. Bu taahhütnameyi dekontla birlikte TRT’ye ulaştırdıktan sonra ürünün kurgusu ve aktarmaları yapılıp size gönderiliyor. Profesyonel kullanım için, TRT’nin hak sahibi olduğu ya da haklarını satın aldığı bir içeriğe bu yöntemle kavuşuyorsunuz.

trt arsiv 12

TRT Arşiv‘de henüz radyo kayıtları yer almasa da toplumsal hafıza adına önemli bir miktar sunuluyor. Aynı zamanda şimdiki zamanın da daimi olarak arşive ekleneceğini düşünürsek bu miktarın çok büyük boyutlara ulaşacağını söyleyebiliriz. Hali hazırda HD yayınların da internet sitesinde olduğunu unutmayalım.  Son kullanıcılar olarak, TRT Arşiv içeriklerine ulaşmak için üye olmanıza gerek yok ve ücret de ödemiyorsunuz (tabi ödenen vergiler hariç). Sosyal ağlardan izlediğimiz içerikleri kolayca paylaşabilmemiz ise işin olmazsa olmazı.

1968’den başlayarak, yıllara göre GIF’ler ile doldurulmuş zaman çizelgesinde ileri-geri hareket edebilme opsiyonu hoş olmuş. TRT Arşiv’i ilk duyduğumda tahminim içeriklerin filtrelemesinin uçak bileti rezervasyonu sitesi gibi olacağı yönündeydi. Takvimden gün seçerek içerik süzeceğimizi düşünmüştüm ama site daha çok Youtube kanalı gibi kullanılmak üzere tasarlanmış. (Yalnız henüz siteden TRT Arşiv’in resmi Youtube kanalına link verilmemiş, bunu da düzeltirler diye umuyorum.) Ayrıca belirtmekte fayda var, videoların yüklenme süresi gayet kısa, bazı sitelerin video oynatıcılarında görebildiğimiz, video üzerinde ilerlemelerde takılma sorunu da yaşanmıyor ve sesler gayet iyi aktarılmış. TRT’nin kayıtların orijinallerine sahip olmasının farkı burada ortaya çıkıyor. Sanırım video oynatıcı olarak çok işlevli değil, en az sorun çıkaran oynatıcı seçilmesi uygun görülmüş, gayet makul bir seçim. Henüz yabancılar için altyazılar da eklenmemiş.

trt arsiv

İçerikler ne kadar manipüle edilir o kısmını bilemeyiz fakat TRT Arşiv’in en çok izlenen bölümün Diziler olacağını düşünüyorum. Aşk-ı MemnuÇalıkuşuHacı Arif BeyHanımın ÇiftliğiKartallar Yüksek UçarKavanozdaki AdamKaynanalarKiralık KonakKüçük AğaKuruluş “Osmancık”Yaprak Dökümü4.Murat ve Doktorlar eklenmiş bile. Pazar gününü Tekin Akmansoy’un adeta tiyatrodaymış gibi oynadığı kahkaha dolu bir Kaynanalar ile geçirmek hoş olmaz mıydı?

@mehmetcanyilmaz

Bir cevap yazın