TED’le 21 Gün (7. Gün)

“Cameron Russell: Görünüş her şey değildir. İnanın, ben bir modelim.”

http://on.ted.com/CameronRussell

İnsanlar üzerinde bıraktığınız intiba önemlidir. Ancak abartmaya gerek yok, model değilseniz model ölçülerine sahip olmak için kendini hırpalamanın anlamı yok. Dergilerde billboard’larda gördüklerimizin hepsi “kurgu”, bunları istemeyin diyemem ama istemeseniz daha iyi olur daha doğru bir tabirle “hedefiniz onlar olmamalı” çünkü onlar uç örnekler ve zaten onları istememizin de bir sebebi var. İçgüdüsel olarak isteriz bir kere. Hepsinin bize doğrudan ya da dolaylı yoldan satılık ürünler/hizmetler aldırmak için var olduğunu unutmayalım.

Aslında insanlar en fazla güvenmedikleri yanlarının üzerini örtmek için çaba gösterirler. Mesela boyuyla ilgili sorunu olanlar topuklu ya da gizli topuklu ayakkabılar tercih ederler, kilo ile ilgili sorunu olanlar onları olduklarından daha zayıf gösteren kıyafetleri tercih ederler. Tabi ki imaj sadece kıyafetlerden ibaret değildir, davranış kalıplarımız ya da takıntılarımız da imajımızı oluşturur. Kilo problemi yaşayan kadınların göğüs dekoltesi tercih ederek, dikkati göğüslerine çekip başka kusurlarını örtmek için çabalamasını da takıntılar kategorisine alabiliriz. Elbette herkes kendini sağlıklı, varlıklı ve seksi göstermek ister. Zaten seksi göründüğünüze inandığınız zaman özgüveninizin en yüksek olduğu zamanlardır, inanın iş hayatında bu özgüvene ihtiyaç duyarsınız. Burada doğrudan seksapeli kullanmaktan bahsetmiyorum, seksi görünerek dolaylı yoldan kendinize özgüven aşılamanızdan bahsediyorum. Siz hiç çok seksi ama ezik yürüyen birini gördünüz mü, peki omuzları düşük yürüyen seksi birini gördünüz mü? Bunların hepsi birbirini tamamlayan ve imajı oluşturan unsurlar. Tabi burada saymakla bitmeyecek kadar unsur var, ilk aklıma geleni yazdım. (Bu arada bunların tamamen gözlemlerime dayandığını da belirtmek isterim, sosyoloji ya da psikolojiye olan ilgim “sadece merak”tan öteye geçmiyor.) İmaj, Russell’ın da gösterdiği gibi 5-6 saniyede değişebilecek bir şey. Gerçekte olmadığınız biri gibi görünmek size bir şey katmaz ancak elinizdeki değerlerin kıymetini bilip onları öne çıkarabilirsiniz.

Yeri gelmişken şunu da belirtmek isterim; “dış güzellik önemli değildir” gibi bir şeye inanmıyorum. Önemlidir çünkü en azından bakımlı olmak önemlidir. Güzellik size genetik olarak vurmuş bir piyangodur. Bu piyango kimine mankenlerde olduğu gibi nakite çevrilebilecek bir altyapı olarak vurur, kimine o kadar da nakite çevrilemeyecek kadar vurur (estetik vb. cerrahi operasyonları ihtimallerin dışında tutuyorum). Hani hep görürüz ya, bilmem kimin makyajsız hali “şok şok şok flaş flaş flaş olay olay olay” diye servis edilir, o makyajsız hali aslında sadece altyapıdır ve o insanlar bundan gocunmazlar. Bilirler ki öyle ya da böyle kamera karşısında olacakları zaman altyapı her zaman altyapı olarak kalır. O altyapıya bile sahip olmayanla, sahip olan bir olur mu? Elbette kendine baktığı zaman ortaya çıkanla değerlendirmek de var değerlendirmemek de. (Makyajsız öyle güzeli varsa zaten kaçırmayın derim.) Bu bir binanın kaba inşaatına bakarak çirkin olduğunu söylemek gibidir. Aynı şekilde, dıştan güzel ama içerden kötü de olabilir fakat öyle ya da böyle, sonuçta binanın dıştan görünüşü önemlidir.

fake-police-car--large-msg-1112875920-2

#tedle21gun’de bugün ne öğrendim: Görünüş her şey olmayabilir ama önemlidir çünkü “hissettiğimiz başarılarımızda ve başarısızlıklarımızda imajımız etkilidir.”

Bunları da bilin:


Lady sovereign-love me or hate me (SVCD) ile CaMGuY

Bir cevap yazın