TED’le 21 Gün (4. Gün)

Jeff Smith: İş hayatına dair dersler… ama hapishaneden

http://on.ted.com/JeffSmith

Girişimlerin ya da Zihni Sinir projelerinin çıkış yollarının çoğu zaman “ihtiyaçtan” daha doğrusu “yokluktan” olduğunu duymuşsunuzdur. Smith, bu yoklukların en çok yaşandığı yerlerden biri olan hapishanelerdeki girişimlerin doğuşundan bahsetti. Mahkumlar dışarı çıktığında onlardaki bu girişimcilik potansiyelinin ve sürekli arayış içindeki o pratik zekanın heba edilmemesi gerektiğini vurguladı. Parayla bile satın alınamayacak bir tecrübeyi edinmiş bu insanlara, sadece mahkum gözüyle değil, bir de şu açıdan bakmak gerekir. Her girişimin bir riski vardır ve bahsi geçen mahkumların hepsi, aldıkları risklerin bedelini ödeyen girişimcilerdir. Risk ne kadar büyükse genelde getirisi de o kadar büyük olur.

#tedle21gun ’de bugün bunu sordum: Her türlü imkana sahip ve hayatında hiç zorluk çekmemiş birisinin risk alma potansiyeli nedir?

Tabi yine bu kısa öyküden sonra aklıma bir örnek geldi (farkındaysanız her TED konuşmasından sonra bir örnek geliyor aklıma ya da bir şeyler çağrışım yapıyor, enteresan ama oluyor, “aaa bak bu da var” derken buluyorum kendimi) 2012’de Ernst & Young tarafından “Yılın Girişimcisi” seçilen Ryan Blair. Daha önce içeri girip çıkan Blair, aynı zamanda 2011 yılında New York Times tarafından en çok satanlar listesine 3. sıradan giriş yapan Nothing to Lose, Everything to Gain: How I Went from Gang Member to Multimillionaire Entrepreneur kitabının da yazarıdır (daha sonra 1. sıraya da çıktı). Halen de Forbes’un yardımcı editörlerinden biridir. Blair, 9. Sınıftayken evi terkedip bir çeteye katılan, 16 yaşına geldiğinde ise 10 kez tutuklanan ve 4 yıl hapis cezası almış olan eski bir mahkum. Daha fazla detay vermeyeceğim, sizce de kitabının adı öyküsünü özetlemek için yeterli değil mi?9781591844037B

 

Bir cevap yazın