Microsoft’tan Windows 10 S ile Kontratak

Microsoft’tan Windows 10 S ile Kontratak

Microsoft May 2 Event’te (2 Mayıs Etkinliği) Windows 10 S işletim sistemini ve onunla entegre ürünleri duyurdu. Öncelikle geçmişe kısa bir yolculuk yapalım ve bu işletim sisteminin çıkış noktasına gidelim. 2011’de Google Chromebook’ları piyasaya sürdü ve Chromebook’ların içinde kendi işletim sistemi olan açık kaynaklı Chrome OS ve yine sadece Google ürünleri (ve hatta Android uygulamaları) kullanılabiliyordu. Bu noktada Chrome OS’un Chromium OS olarak geliştiricilere sunulduğunu da belirtmekte fayda var. Chromebook’lar Acer ve Samsung tarafından piyasaya sürülüyordu. Tüketiciler de bu sade ve entegre sisteme Microsoft’un dikkatini çekecek kadar ayak uydurmuş olacak ki, Chromebook pazarına Microsoft da Windows 10 S işletim sistemi ve yeni 4. nesil Surface dizüstü (ve tablet) bilgisayar modelleriyle giriş yaptı. Geçtiğimiz Ocak ayında Windows 10 Cloud olarak duyurulan işletim sisteminin son adı da Windows 10 S olarak duyurulmuş oldu. Gerek Chrome OS’un gerek Windows 10 S’in odaklandığı nokta, ucuz donanım, kendi sağladıkları program ve uygulamalara sadık bir işletim sistemi ve kullanıcıların tamamen kendi platformları üzerinde entegre olmasını sağlamak. Microsoft, Windows 10 S içeren ürünler için, aynı zamanda Chromebook üretimini de yapan Acer ve Samsung’un yanı sıra Asus, Dell, Fujitsu, HP ve Toshiba ile de iş birliği yapacağını da duyurdu. (Surface laptop ürün gamının özellikleri ve bu türdeki diğer donanım ürünlerine pek girmeyeceğim ama Microsoft’un mobil işletim sistemi olarak Windows 10 S düşünmediğini belirtebilirim.)

Windows 10 S Genel Hatlarıyla Neler Sunuyor?

Windows 10 S daha önceki Windows 10 Cloud adından da anlaşılacağı gibi bulut tabanlı çalışıyor. Daha rafine bir işletim sistemi olması beklenen Windows 10 S’te varsayılan uygulamalar yine Microsoft’un Windows Store’da sağladığı uygulamalarla sınırlı olacak. (Gerisi Win10 Pro ile ‘hemen hemen’ aynı.) Yani bu ne demek, Windows Store’da sunulana dek “Windows 10 S’li bir bilgisayarım olsun ama bir yandan Chrome kullanabileyim, bir yandan da Google’ı arama motoru olarak kullanabileyim” diyemeyeceksiniz demek. Windows 10 S kullanıcıları tarayıcı için Edge ve arama motoru için de Bing’den başka alternatif kullanamayacak, en azından ilk etapta öyle olması bekleniyor, sonradan bir gevşeme olur mu bilemeyiz. Microsoft’un Windows 10 S’teki “daha güvenli” vurgusu büyük ölçüde Windows Store’un dışına çıkılamayacak olmasından geliyor. Aslında bu biraz da “sadece benim pişirdiğim yemekleri yersen sağlıklı olacağını garanti edebilirim” demek gibi. Öte yandan, illa “parası neyse verelim istediğimiz yerden istediğimizi yükleyelim” diyen Windows 10 S sahipleri dilerlerse işletim sistemlerini $49 gibi bir fark ödeyerek Windows 10 Pro sürümüne geçirebilecek, fakat tekrar Windows 10 S’e dönüş yapamayacaklar.

Eğitim Teşvikleri Unutulmamış

Malum teknolojinin önünün fiyatlarla tıkandığı noktada kullanıcı deneyimi yeterince hızlı gelişemez. Bu bağlamda Microsoft eğitim amaçlı kullanılan ürünlerdeki ayrıcalıklı fiyat geleneğini Windows 10 S’de de bozmamış. Yani yine eğitim amaçlı kullanıldığında daha az maliyetle en güncel işletim sistemi ve donanımlara sahip olmak mümkün. Sırasıyla yazalım; ilk olarak Windows 10 S eğitim bilgisayarları (paket olarak alındığında) $189 başlangıç fiyatıyla (bizdeki fiyat ve donanım durumu henüz belirsiz) ve ücretsiz Minecraft: Education Edition üyeliğiyle gelecek. İkinci olarak, Windows 10 S kullanıcıları Office 365 uygulamalarını ücretsiz kullanabilecek (ki buluta alışan bir kullanıcı zaten bedava olan online versiyonlarına da alışmıştır). Üçüncüsü, patron çıldırdı! her ne kadar ekonomik görünse de eğitimciler yine de Windows 10 S’li ürünlere geçişte maddi zorluk yaşarsa, Microsfot eğitimcilerin daha önceki Profesyonel lisanslı ürünlerini bedava olarak Windows 10 S’e geçirecek.

2016 yılında ABD’de Mac’lerden bile daha fazla Chromebook satıldığını düşünürsek, Windows 10 S’li yeni nesil Surface ürünlerinin pazar için çok da yanlış bir ürün alternatifi olmadığını söyleyebiliriz. Açıkçası, Windows 10 S’li ürün üretimine diğer bilgisayar üreticilerinin de iştah kabartması bunu doğruluyor. Umarım bu rekabet tüketiciye fayda sağlar.

@mehmetcanyilmaz

Bir cevap yazın