Köpeğim Ne Yedi?

Ulusal kanallardaki dizilerde bir soru yağmurudur gidiyor.

Atv‘de “Kızım Nerede?”, Kanal D’de “Fatmagül’ün Suçu Ne?” derken belgesel kanallarından NatGeo da modaya uydu. Yabancı formattaki adı “My Dog Ate What?” olan “Köpeğim Ne Yedi?”

En azından çok fazla uzatılan hikayeleri yok, nihayetinde belgesel izliyoruz. Bölüm isimleri de ona göre zaten, cevabı içinde barındırıyor, yani Fatmagül’ün Suçu Ne?: Yanlış Zamanda Yanlış Yerde Olmak? ya da Kızım Nerede?: Biliyor Olsak Sormayız gibi cevaba götürmeyen bölüm isimleri değil, gayet açıklayıcı isimler.

Köpeğim Ne Yedi?: Tampon, Kas Gevşetici ve İğne ilk bölüm “My Dog Ate What?: Tampons, Muscle Relaxants, And A Needle” ile başlayıp; “Rat Poison, A Zipper, And Tennis Balls” ve “Batteries, A Rock, And Cereal Boxes” diye devam ediyor,bunların da Türkçe versiyonlarını yakında izleriz.

Yalnız şöyle bir durum var, belgesel ile dizileri kıyaslamak tabi ki saçma burada. Asıl değinmek istediğim nokta, bu kadar sorgulama işin ciddiyetini kaçırmıyor mu? Köpeğim Ne Yedi? Köpek bu, sen dağınıksan ortada bıraktığın her şeyi yer… Yakında reality show’ları görürüz, kocam ne yedi, yok, Neriman hanım ne yedi de böyle oldu, ay bana bir hal geldi… derken Yetenek Sizsiniz Türkiye tadında onu büken, ötekini kaybeden, hop çiğnemeden yutanlar falan harikalar kumpanyası tadında çok eğlenceli programlar göreceğiz gibi geliyor…

Öyle işte… Arka arkaya sorunca garip oluyor; “Kızım Nerede?”, “Fatmagül’ün Suçu Ne?”, “Köpeğim Ne Yedi?” e o kadarını da biz bilmeyelim… ama ama ama yani…

Bu beni kesmedi derseniz çoktan seçmeli sorular da hazırlamak mümkün tabi; Kim 500 milyar İster? Naciye’yi Kim Sevmez?

Bir cevap yazın