Gözler Parlamenterlerin İnternet Geçmişinde

İki gün önce ABD’de İnternet Mahremiyeti ve Bizdeki Durum başlıklı yazımda ABD’deki yeni yasadan bahsetmiştim. İnternet servis sağlayıcılarının hizmetlerindeki “mahremiyet yasası” Temsilciler Meclisi ve Trump tarafından onaylandı. Electronic Frontier Foundation’ın ve Fight for the Future gibi organizasyonların çabaları da nafile kaldı. (https://act.eff.org/action/don-t-let-congress-undermine-our-online-privacy ve https://www.fightforthefuture.org/) Artık ABD’de faaliyet gösteren internet servis sağlayıcıları tüketicilerin kişisel verilerini dilediği gibi kullanabilecek. En basit haliyle mobil cihazlardan, bilgisayarlardan, akıllı televizyonlardan toplanan veriler artık işlenecek ve pazarlama aracı olarak izne gerek olmaksızın kullanılabilecek. Ne diyelim, geçmiş olsun.

Peki şimdi Amerikalıları neler bekliyor?

Bir kere supercookie diye adlandırılan internet tarayıcısı çerezleriyle tanışacaklar. Bu şu demek, tüketicilerin internet geçmişindeki seçilmiş/atanmış “bazı veriler” değil, tüm verileri izlenecek, buna yetkilendirme bilgileri de dahil (kullanıcı adı, şifre vb.). Artık internet servis sağlayıcıları kişi ya da cihaz bazlı reklam içeriği üretilmesi için tüm olanaklara sahip olduğuna göre sırada bu bilgileri satın alacak şirketler geliyor.

Beyaz Saray’ın İnternet Geçmişi ve Searchinternethistory.com

Yasanın onaylanmasıyla birlikte”Kaç paraysa verelim Beyaz Saray’ın internet geçmişini bize satın” gibi espriler dönmeye başladı. Hatta bu espri daha da ileriye giderek Go Fund Me projelerine dönüştü bile.

Buy Congress Data projesi için (https://www.gofundme.com/buycongressdata) , Search Internet History (https://www.gofundme.com/searchinternethistory) projesinden de destek alınıyor. (SIH projesi 10bin Dolarlık hedefini yaklaşık 15 kat aşarak 148bin Dolarlık bütçeye ulaşmış.)

Buy Congress Data projesinin hedefi, Amerikan halkının elinden mahremiyetini alan yasanın geçmesinde rol oynayan tüm meclis üyelerinin, parlamenterlerin, yöneticilerin ve ailelerinin tüm internet geçmişlerinin satın alınarak searchinternethistory.com adlı sitede yayınlanması.

Searchinternethistory.com sitesi şu anda açık ve faaliyet öncesi hazırlıklarına bir anketle başlamış durumda. “İlk önce kimin internet geçmişi yayınlansın?” sorusunın yanıtı, 66.997 kişiden gelen yanıt içinden 23.773 kişinin oyuyla, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Paul Ryan olarak çıkmış.

Tabi projenin hayata geçmesi için gereken fon 500 Milyon Dolar olarak belirlenmiş. İlk günde ulaşılan rakam ise 62bin Dolar civarında. Eğer 500 Milyon Dolar toplanamazsa da toplanan miktar Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği’ne bağışlanacak.

Temsilciler Meclisi’nin hem Ruslar’a veri sızdırılmasından yakınıp hem de herkesin internet geçmişini satılığa çıkarması siyasi olarak akıllardaki soru işaretlerini daha da artıracak gibi görünüyor.

12345

they betrayed you internet privacy

(Fight for the Future görselinde yasaya destek veren Meclis üyelerinin listesi yer alıyor. Hatta sitede rüşver aldığı iddia edilen üyeler de ifşa edilmiş.)

Mehmet Can YILMAZ

Bir cevap yazın