Futbolu Keşke Bulduğumuz Gibi Bıraksaydık

Milli futbolcularımızın çoğu züppe.

Bence Türk futbolunu özetlersek karşımıza çıkacak sebep de sonuç da budur.

Ülkemizde futbol zaten bitti. ben lig maçlarını izlemiyorum, ayda yılda bir işte. Bir de sadece milli maçlara göz ucuyla bakarım. Zaten başka türlü izlenmez ki. Nasıl izleyelim, milli takım son yıllarda züppelikten başka bir şey bilmeyen futbolcularla doldu. Haliyle kimse milli formayla bile yapılan bu züppeliği sevmiyor. Eskiden milli formanın ağırlığı varken kimse züppelik yapamazdı. Afra tafra olmazdı. Herkes canla başla oynardı. E milli takımı iki paralık ederseniz, içine de bu görgüsüzleri doldurursanız her türlü küfür de edilir, her türlü trip de atılır. Bir de, eğer bir insan küfürlerin en büyüğünü hakediyorsa zaten ona milli formayı giydiremezsin. adam aynı sahadan tribünlere küfrederken sırtını sıvazlarsan milli formanın değerini anlamaz. taraftar (müşteri!) küfredince trip atar çıkar. Sanki gerçekten milli bir sevdayla o formayı giymiş gibi. Sanki çok umurlarındaymış gibi. biraz daha geriye gidelim, ne bileyim 1996 falan olabilir. Siz hiç milli formayla küfür yiyen Mehmet Özdilek duydunuz mu? Arif Erdem? Rüştü Reçber? Alpay Özalan? Tugay Kerimoğlu? Sergen, Ogün, Hakan…??? Elbette artıları eksileri vardır hepsinin ama bir de milli formayla değerlendirelim, farkı o zaman göreceksiniz. Bir de futbolcu koruması diye bir şey varmış, kavgaya falan girmiş bir tanesi bugün onu da öğrendik, öğrettiler sağolsunlar. Peki yukardaki isimlerin kaçının futbolcuyken koruması vardı? Kaçı mili maça şahsi korumalarıyla geliyordu?

Her ülkenin futbolunda kendince sorunları vardır elbette. Bugün kurcalasan İngilizlerin bile futbolla ilgili sorunları olduğunu bulursun.

Bu futbol denen şeyi biz bulmadık ama keşke bulduğumuz gibi bıraksaydık. En azından milli formayla onurlu bir şekilde topumuzu oynasaydık o bile yeterdi.

Futbolu, hele hele milli takımı bu hale getirenler utansın.

amillitakim_eski

turkiye_milli_1996

 

Yeri gelmişken bunu da izlemekte fayda var. Mehmet Demirkol hislerime tercüman olmuş. (Yazıyı Kazakistan maçından sonra yazıyorum, video Kazakistan maçından önceki programdan alıntıdır. Demirkol’un yorumuna ve kronolojiye dikkat edelim, zira “adam haklı be” derken lazım olacak.)

http://www.youtube.com/watch?v=1SBWsvds6KY

Futbolu Keşke Bulduğumuz Gibi Bıraksaydık” için bir yorum

Bir cevap yazın