Facebook’taki Küçük Çocuklar

“Tanıyor olabileceğin kişiler”de gördüğüm akrabalarıma istinaden söylüyorum. Üstüne alınmak isteyen varsa alınabilir, iyiliğiniz için söylüyorum. 18 yaşından küçük çocukların hatta bizzat çocuklarınızın Facebook’ta yer almasını doğru bulmuyorum (Evet, “çocuk” olanlar için söylüyorum). Akraba da olsa, bu mecra ile tanışmak için biraz daha olgunlaşmak gerektiği aşikar. Henüz dünyaları bile hayal dünyası olan çocukların, bu sosyal ağların karmaşasında gördüklerinin sorumluluğunu ailelerinin alabileceğini ya da gönül rahatlığıyla bir başkasının inisiyatifine bırakabileceğini düşünmüyorum. “Alabileceğini düşünmüyorum” çünkü önüne geçilemez, o yüzden küçük çocuklar burada olmamalılar. Sigara içilen bir yer gibi düşünün, istediğiniz kadar kaçın yine üstünüze siner. Hepsinden önemlisi buradaki jargonu kapmak çok farklı bir şey. Herkes farklı kafaları yaşıyor ve çocuklarınızın bunların içinden seçim yapacak bilinçte olduğunu sanmıyorum.

(Bir de eski arkadaşları bulma muhabbeti var, eski arkadaş derken? Ne kadar eski? Sen kaç yaşındasın ki arkadaşın eski olsun, ironiye bak.)

Facebook sizin vitrininizdir (Ufuk Tarhan’a selamlar, yıllar önce ilk ondan duymuştum bu sözü), çocukların bu yaşta vitrin sahibi olduğunu düşünün, tamam iyi hoş da, o vitrinlerde ne olacağını zannediyorsunuz ki ? Henüz çocuk olan birey “Ben buyum” dediği seçimleri bile kendi yapmıyorken, nasıl rasyonel olabilir ki. Neyse çok uzadı, kısa keseyim, çocukları uzak tutun buradan, en azından benim duvarımdan uzak tutun ki ben de vicdanen rahatlayayım. Zaman çizelgemde (duvarımda ki hala duvar kullanan var, pes) her türlü içeriği paylaşıyorum. Küfürlüsü küfürsüzü +18’i derken bir bakıyorum ufacık çocuk (yeğen, kuzen her ne derseniz artık) gönderimi beğeniyor. Yahu sen ne anladın Katt Williams – Weed şarkısından da “like”ladın üstünde bir de arkadaşlarınla paylaştın. Gerçekten anlar ya da anlamaz ben buna vesile olmak istemiyorum. Kendimi daha ebeveyninin bile sorumlu hissetmediği birine karşı sorumlu hissediyorum. Bu yüzden çocuklarınızı benim zaman çizelgemden uzun tutun, eğlence anlayışımız çok farklı.

“Sen ne anlarsın sana mı kaldı bunlar” diyebilirsiniz, tabi ki en doğal hakkınız ama bence an itibariyle 48 sitede “aktif” olarak paylaşımda bulunan ve çeşitli görevler üstlenmiş, birkaç site yapmış ve yönetmeye devam eden, mobil uygulamalarla insanların cebine kadar girebilmiş, bir o kadar da güvenlik paranoyası ve çeşitli işler sebebiyle 19 farklı mail adresi bulunan, neredeyse “hayatı çevrimiçi (online) yaşayan” ve sosyal ağlara karşı özel ilgisi olan birini az da olsa dinlemelisiniz. Daha iyi örnekler elbette mevcuttur ama benim naçizane tavsiyem budur.

(Yaklaşık 2 yıl önce Facebook’ta yazdığım bir notumun çok az değiştirilmiş hali aslında bu yazı. Facebook’umdan daha ergen bile sayılamayacak çocukları akraba falan dinlemeden sildim. Bayramlarda bir araya gelince soruyorlar “Mehmet Can abi -niyeyse ağabey yazmak da tuhaf bu günlerde, bu da ayrı bir makale konusu aslında- beni Facebook’tan niçin sildin? Beni niçin Twitter’da engelledin ?” )

Konuyla ilgili dikkatimi çeken iki tane infografik mevcut, inceleyin.

8f6264438ef67b04d8265aa27d6cc600
Kaynak: http://blog.games.com/2012/04/11/facebook-kids-infographic

facebook-kids-age-inforgraphic-71502448671-thumb-610x2176-39421
Kaynak: http://www.trecebits.com/2012/03/13/deberia-subirse-la-edad-minima-para-entrar-a-facebook-infografia

Bir cevap yazın